Ako sa rozhodovať ?


Ako sa rozhodovať ?

(Vybert tvoju odpoveď)

Filozof
Väčšina ľudí si myslí, že hoci mnohí vedia, čo je dobré a zlé, robia predsa zlé, lebo podliehajú príjemnosti a pod.. Prečo?.. Lebo sú ako deti, ktoré si myslia, že keď je vec ďalej, je menšia,teda radšej zoberú menšiu príjemnosť hneď, ako by počkali na väčšiu príjmenosť v budúcnosti, prípadne sa im budúca nepríjemnosť nevidítaká veľká. Vedenie je akési meračské umenie, ktoré vie oceniť veľkosť príjemného i keď sa nachádza vo vzdialenej budúcnosti.
 
Ty

Filozof
Raď sa so všetkými, rozhodni sa sám.
 
Ty

Filozof
Ľahostajnosť sa rodí z neznalosti a každý je o to múdrejší, o čo rozhodnejší je zvoliť si to najdokonalejsie.
 
Ty

Filozof
Konaj tak,aby si ludstvo v osobe svojej i druheho vyuzival vzdy ako ciel a nikdy ako iba prostriedok
 
Ty

Filozof
Jednaj tak, aby maximy tvojej vole mohli vzdy zaroven platit ako principy vseobecneho zakonodarstva.
 
Ty

Filozof
Clovek by sa mal rozhodovat tak, aby mu rozhodnutie prinieslo co najviac slasti a co najmenej bolesti.
 
Ty

Filozof
Hodnota slasti alebo bolesti je väčšia alebo menšia v závislosti od nasledujúcich okolností :
jej intenzity
jej trvania
jej pravdepodobnosti
jej vzdialenosti v čase
jej plodnosti = či budú slasť nasledovať dalšie slasti
jej čistoty =či slasť nebudú nasledovať bolesti
jej rozsahu = množstva ľudí, ktorí slasť pocítia
 
Ty

Filozof
Instiktivna nechut k nerozhodnej mysli, zvelicena do neurcitej hrozy z pochybnosti. Pevna, neotrasitelna viera prinasa pokoj mysle. (Z čoho vyplýva, že k zotrvávaniu v rozhodovaní treba určitú odolnosť)
 
Ty

Filozof
Naboženstvo bolo hlavne o autorite, ktorá rozhoduje o tom, čo je správne. S nástupom humanizmu ho nahradili pocity - Keď más dobrý pocit, je to správne. Teraz sa situácia mení na dataizmus. Keď máš dostatok dát a správny algoritmus, tieto rozhodnú lepšie ako by si rozhodol ty sám.
 
Ty

Filozof
Veľa ľudí robí strašné chyby v najdôležitejších rozhodnutia svojho života. Viac ako algoritmy počítačov totiž ľudia trpia : nedostatočným množstvom dát (potrebných k rozhodnutiu), chybným naprogramovaní (či už genetickým alebo kultúrnym), zmätenými definíciami a chaosom, ktorým sa život vyznačuje.
 
Ty

Filozof
Rozhodovanie v budúcnosti nenecháme na pocity, ale ho plne prenecháme počítačovým algoritmom - Googlu prenecháme vyhľadávanie informácií, Navigáciam orientáciu v priestore, výber partnera na Badoo, výber filmu na Netflix.
 
Ty

Filozof
V slovenských prekladoch Listu Židom 12,2 býva napísané " .. Miesto radosti, ktorá sa mu ponúkala..." Naproti tomu v anglickom preklade je napísané "...because of the joy which was before him..." t.j. kôli radosti, ktorá bola pred ním... to sú dva dosť rozdielne motivácie.
 
Ty

Filozof
V malých veciach sa treba riadiť rozumom, vo veľkých intuíciou (v malých veciach hlavou, veľké veci z brucha)
 
Ty

Filozof
Človek sa riadi (alebo by sa mal riadiť) princípmi maxima a minima..
 
Ty

Filozof
Si v danej oblasti dlho, máš v nej skúsenosti? Prepracoval si sa od piky, poznáš proces od A do Z? Potom kľudne rozhoduj intuitívne, pretože tam máš tie informácie a intuícia si po nich veľmi rýchlo siahne. Si v danej oblasti 14 dní aj s cestou a predtým si robil niečo iného? Potom veľa premýšľaj a na intuíciu zabudni, pretože tam nemáš informácie.ktoré by si použil.
 
Ty

Filozof
Keď Mojžiš dospel, vo viere odoprel volať sa synom faraónovej dcéry. Radšej si zvolil trpieť s Božím ľudom, než mať dočasné potešenie z hriechu, a Kristovu potupu pokladal za väčšie bohatstvo ako poklady Egypta. Mal totiž na zreteli budúcu odmenu.
 
Ty

Filozof
Dáta sú zbierkou faktov, ako sú čísla, popisy a pozorovania, ktoré sa používajú pri rozhodovaní. Dáta (Údaje) môžete klasifikovať ako štruktúrované, pološtruktúrované alebo neštruktúrované.
 
Ty

Filozof
Životná úroveň sa zlepšila. Prečo nie sme spokojní? Pretože máme príliš veľa možností, čo robiť. Dostávame sa do rozhodovacej paralýzy a aj keď sa rozhodneme, svoje rozhodnutie potom ľutujeme. Preto si treba zjednodušiť svoj život, vytvoriť si svoju životnú víziu a naučiť sa odriekať si činnosti, ktoré do nej nepasujú.
 
Ty

Filozof
V prípade električkových dilem ide o konzekvenciálne pravidlo, podľa ktorého by naše rozhodnutie malo viesť k záchrane čo najväčšieho počtu životov
 
Ty

Filozof
Treba zvoliť také rozhodnutie, ktoré povedie k zlepšeniu situácie tých, čo sú na tom najhoršie (napr. ľudia s postihnutím alebo najchudobnejšia časť obyvateľstva)
 
Ty

Filozof
Minimálne teoreticky je možné, že výsledkom analýzy nákladov a výnosov bude, že k maximalizácii šťastia by poviedlo rozhodnutie, ktoré nie je v záujme najzraniteľnejších. (ad konzekvencionalizmus)
 
Ty

Filozof
Niektoré veci radšej treba tolerovať, ako trestať nevinných. to bola aj pre Václava Havla základná definícia toho ako sa rozhodnúť. Preto Havel v rámci amnestie pustil na slobodu aj nejakých zločincov , ale pustil aj tých čo tam boli nevinne.
 
Ty

Filozof
Kto vie domyslieť svoje konanie, obyčajne si vyberie správne.
 
Ty

Filozof
Časom som prišiel na kľúč, podľa ktorého sa mám rozhodovať, či prijať náhodu a výzvu, aby sa stala súčasťou môjho osudu: nepýtam sa sám seba, či sa mi to páči alebo nepáči, ale či si nebudem po zvyšok života vyčítať, že som ju neprijal. Tento kľúč má však logiku len vtedy, ak uznáte, že náhody majú svoju zákonitosť, a preto nie je správne odbiť ich mávnutím ruky, ale treba ich brať veľmi vážne.
 
Ty

Filozof
The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten.
 
Ty

Filozof
Nie som taký bohatý, aby som si mohol kupovať lacné veci.
 
Ty


Vaše komentáre zasielajte na efilozof@centrum.sk