Aká je spoločnosť? / Kto vládne?


Aká je spoločnosť? / Kto vládne?

(Vybert tvoju odpoveď)

Filozof
Laska k moci a laska k slobode si vecne odporuju
 
Ty

Filozof
Štruktúra modernej spoločnosti pôsobí na človeka dvojakým spôsobom: jedinec sa stáva nezávislejši, sebestačnejší a kritickejší, zároveň však izolovanejši, osamelejší a úzkostlivejší.
 
Ty

Filozof
Luďia stále veria v Boha, ale je im stále menej dôležitý. Najdôležitejšie objavy neprinieslo v posledných storočiach náboženstvo, ale iné oblasti - antibiotika, počitače, atómová fyzika, feminizmus... Naboženstvo bolo vo všetkých týchto prípadoch iba reaktívna sila. V stredoveku to bolo naopak. Kláštory boli ako dnešné Silicon Value, vymysleli spracovávanie informácií. Každý kráľ sa s administratívou obrátil na mníchov.
 
Ty

Filozof
Už dnes ľudia zrastajú so svojimi smartfónmi, facebookovými účtami, notebookmi. Stále viac úloh, ktoré sme dávali nášmu mozgu či telu sme preniesli na počítače a roboty, a je len krok k tomu, aby sme ich napojili na seba priamo. Pr. Pri výbere knihy nám dobre poradí google.
 
Ty

Filozof
Taký systém však neexistuje čo by vyhovel každému. Preto zanikli všetky totalitné režimy a najviac sa osvedčil kapitalizmus ktorý kopíruje zákon džungle ktorý tisíce rokov osvedčene funguje t.j. prežijú len tí silní bezohľadu na to či sa živia legálnou alebo ilegálnou formou. Tento systém nahráva práve dvom táborom a to šikovným a vagabundom (práve tieto dve skupiny podsvetie mafia a šikovní kreatívni ľudia boli za socíku potláčaní) teraz sa darí mafii a šikovným. Slabí či chybní jedinci budú trpieť. Či už tým že budú šikanovaní, alebo sa nikde neuplatnia a tým pádom idú na ulicu (volám to že do vyhnanstva) lebo bezdomovci sú na pokraji záujmu. ... Teda tí grázli a vagabundi tým že majú svoje skúsenosti (vedia sa biť, zastrašovať, ničoho sa neboja) sa dobre presadia v organizovanom zločine. Veď si všimnite že v mafiách, u vydieračov, vyhadzovačov v nočných kluboch (čo máva pod palcom mafia) nepracujú ťuťkovia ale práve takí grázli, siláci, vagabundi a pod... Tí intelektuáli zase vedia pracovať hlavou, takže sa zamestnajú ako informatici, v kanceláriach, fotograf na voľnej nohe, novinár na voľnej nohe (zase si všimnite že tieto profesie nezvyknú vykonávať mafiánsky vyzerajúce osoby).
 
Ty

Filozof
Moc kapitálu určuje v jednom konkrétnom historickom období (kapitalizme) všetky spoločenské pomery.
 
Ty

Filozof
Muži sa stávajú večnými adolescentami bez jasného prechodového bodu k mužstvu, akým bola vojenská služba.
 
Ty

Filozof
Bohatá záhaľčivá trieda si potrebuje najať k svojmu zaháľaniu kopu pomocníkov (služobníctva). Okrem toho potrebujú brúsičov diamantov, čipkárky, luxusných knihárov, dekoratérov letohrádkov. Z hrôzy zo zmeny sa obklopujú sa gardou, políciou, súdmi, žalárnikmi.
 
Ty

Filozof
Pokročilá industriálna spoločnosť je charakterizovaná komfortnou, hladkou, rozumnou, demokratickou neslobodou. Je ideologická. Jej ideológia sa skrýva vo výrobnom procese.
 
Ty

Filozof
Sloboda od nedostatku a rastúca životná úroveň spôsobujú, že sa stráca zmysel búriť sa voči systému i keby bol autoritatívny i totalitný. Pôvodné slobody (myslenia, reči a svedomia) strácajú na význame.
 
Ty

Filozof
Upokojovanie nepravých potrieb, daných obchodnými silami, ktorým záleží na podrobení si človeka, udržuje u človeka eufóriu v nešťastí.
 
Ty

Filozof
Rovnaké tovary a služby si v dnešnej dobe dokážu dopriať vykorisťovatelia i vykorisťovaný. Ide tu o zdanlivé odstránenie tried. Ale vykorisťovaní si to musia oddrieť a množstvo potrieb ich udržuje v otroctve.
 
Ty

Filozof
Masová produkcia a distribúcia spôsobuje že človek ako subjekt sa stráca v objektoch, identifikuje sa s nimi. Vzniká tak vyvinutejšia forma odcudzenia.
 
Ty

Filozof
Staršie donucovacie prostriedky k práci ako strata platu, súdne postihy a polícia boli doplnené novými - odmietavé správanie je označené za neurotické a choré. Vnútorná dimenzia človeka, v ktorej by mohla vniknúť opozícia je označená za chorú.
 
Ty

Filozof
Pokročilá industriálna spoločnosť je ideologická. Jej ideológia sa skrýva vo výrobnom procese. Kresťanstvo, zen, existencionalizmus sú pri tejto ideológii iba zábavkou po práci - nie skutočnou opozíciou.
 
Ty

Filozof
Organizácia súčastného štátu je podobná s organizáciou štátu, ktorý je vo vojne. Jednota v mene produkcie, odstránenie opozície v mene boja. Odbory už nehovoria, že zamestnávateľ je nepriateľ, ale samy navrhujú racionalizačné opatrenia. Šefovia sú vojenského typu. Masovo komunikačné prostriedky máme aj v spálni.
 
Ty

Filozof
Odbúranie ťažkej práce (človek úž zapája viac nervy ako svaly), produkcia, ktorá už nie je závislá od výkonu človeka, ale výkonu stroja (ak sa zvýši produkcia 3-násobne, prečo sa nezvýšia i platy 3-násobne?), zmena panovania na riadenie výroby - To všetko spôsobuje zneviditeľnenie otroctva v dnešnej spoločnosti.
 
Ty

Filozof
Náuka o reinkarnácii sa dá zneužiť politicky vládnucimi vrstvami voči ovládaným : Vy musíte mlčať a správať sa poslušne, lebo ste to a to urobili v minulom živote, a váš terajší osud je dôsledkom vtedajšieho života a preto ste teraz otroci.
 
Ty

Filozof
Náuka o reinkarnácii však može byť aj motivujúca k zmene - Mám teraz šancu svoj život zmeniť. Som síce v situácii, kedy trpím telesne alebo sociálne. Zmena nepríde zvonku, ale z vnútra, z mojej budhovej podstaty.
 
Ty

Filozof
Prestali sme veriť, že veľké príbehy sú vhodné na vyjadrenie situácie, ktorá zahŕňa nás všetkých. Nikto sa nezhodne na tom, čo sa naozaj udialo, a každý má svoju vlastnú perspektívu a príbeh.Stali sme sa vnímavými na rozdielnosť, rozmanitosť, nekompatibilitu našich cieľov, viery a túžob a preto je posmoderná doba charakterizovaná prebytkom údajov o malých príbehoch . /..we have ceased to believe that narratives of this kind are adequate to represent and contain us all. He points out that no one seemed to agree on what, if anything, was real and everyone had their own perspective and story. We have become alert to difference, diversity, the incompatibility of our aspirations, beliefs and desires, and for that reason postmodernity is characterised by an abundance of micronarratives.data
 
Ty

Filozof
Globalizácia priniesla kopu pracovných príležitostí v Indii a rozvojových krajinách, ale mnohí ľudia v vo vyspelých krajinách zasa stratili svoju prácu kôli tejto konkurencii z rozvojových krajín. Celkovo však viac ľudí prácu získalo ako stratilo.
 
Ty

Filozof
Ľudstvo ocitlo na konci svojich dejín, pretože neexistujú životaschopné alternatívy voči trhovej ekonomike a liberálnej demokracii.
 
Ty

Filozof
Liberálna demokracia zvíťazila nad komunizmom a historický súboj medzi politickými systémami sa tým zakončil (hoci stále budú udalosti zapĺňať stránky novín).
 
Ty

Filozof
Delenie spoločností na monarchie, aristokracie alebo demokracie je povrchné; hlavná deliaca čiara sa nachádza medzi spoločnosťami ,militantnými a industriálnymi, medzi spoločnosťami, ktoré žijú vojnou a ktoré žijú prácou.
 
Ty

Filozof
Militárny štát je vždy centralizovaný, a skoro vždy monarchiou; kooperácia ľudí je zabezpečovaná rozkazmi a donucovaním; podporuje autoritatívne náboženstvo; uctieva boha vojny; vyvinie si jasné rozlíšiteľné triedy. Pretože úmrtnosť mužov vo vojnových spoločnostiach je veľká, sú náchylné k polygamii a nízkemu spoločenskému statusu žien.
 
Ty

Filozof
Industrálna spoločnosť : Priemysel podporuje demokraciu a mier; keď v živote prestáva prevládať vojna, rozvinie sa tisícka centier ekonomického rozvoja, moc je užitočne rozdelená medzi väčšie množstvo členov spoločnosti. Kedže produkcia prekvitá iba tam kde sa iniciatíve medze nekladú, industriálna spoločnosť rúši tradičné autority, ktoré prosperovali za militantného štátu. Zamestnanie vojaka prestáva byť spoločensky oceňované, patriotizmus sa mení z nenávisti k iným krajinám viac na lásku svojej krajine. Mier sa stáva podmienkou prosperity, a pretože kapitál sa stáva medzinárodným, medzinárodný mier sa stáva tiež nevyhnutným....muži sa stávajú rovní ženám.. poverčivé náboženstvo ustupuje liberálnym vieram, ktorých cieľom je zlepšovanie ľudského života...
 
Ty

Filozof
Kontrast medzi militantnými a industriálnymi spoločnosťami sa ukazuje v obrátení viery že jednotlivec existuje aby bol užitočný štátu vo vieru, že štát existuje aby bol užitočný pre jednotlivca.
 
Ty

Filozof
Unesený štát, to je krajina v ktorej orgány zodpovedné za spravodlivosť, za výkon polície, ministerstva vnútra, sú zmanipulované a sú v rukách nejakej skupiny tak, že tá skupina z tohoto štátu ťaží na úkor všetkých ostatných obyvateľov štátu... Slovensko je učebnicový príklad na takýto ukradnutý štát. (marec 2017)
 
Ty

Filozof
Na Slovensku máme v poslednej dobe strany, ktoré len kritizujú, obviňujú, napádajú každého a samozrejme ľudia sú nahnevaní, naštvaní, každý má nejaký problém svoj osobný, malý alebo veľký a každému zdá sa sa takáto kritika páči. Ale to nikam nevedie, lebo predstavitelia takýchto strán nemajú žiadne riešenie.
 
Ty

Filozof
Médiá vnášajú do spoločnosti nasranú náladu. ...... Z tých médií srší nenávisť, zloba a nasranosť. Tak ako môžete byť spokojný, keď všade okolo seba zlobu a nenávisť...A kedy môžu politici robiť svoju robotu, keď sa majú stále brániť obvineniam druhých alebo obviňovať druhých?
 
Ty

Filozof
V severských štátoch, kde funguje štandardná politická scéna sa po vojne dohodli na nejakej dlhodobej línii zdravotníctva, školstva, ekonomiky a zahraničnej politiky a aj keď sa menia vládnuce strany tak dlhodobá koncepcia, ktorá bola naplánovaná na 50 rokov sa dodržiava. Ale u nás je to tak, že s každým novým ministrom zdravotníctva prichádza nová koncepcia zdravotníctva...problém je v trvalo nasratom stave spoločnosti.
 
Ty

Filozof
V dnešnej dobe, ak máte peniaze, najmete si advokáta, a hoci ste ukradli hoc aj pol republiky, tak vás po nejakých 10-tich rokoch advokát z toho vyseká.
 
Ty

Filozof
Keď vidíme ako sa k sebe správajú politici, ako nemajú kultúru, ako sa nevedia do parlamentu obliecť a chodia pomaly ako gadžovia alebo farební ako kanárikovia, tak potom sa nedivme, že už aj my sme na seba ako psy a potom už aj tie deti sa tak správajú. Deti sú agresívne len sčasti preto čo vidia na internete a že hrajú agresívne hry, ale hlavne preto, že kopírujú rodičov a tí kopíruju politikov.
 
Ty

Filozof
skutečné svobody lze dosáhnout skrze respekt k soukromému vlastnictví a vlastnickým právům, neboť svobodný je v našich očích ten, kdo si může užívat plodů své vlastní práce a rozhodovat si o životě po svém, aniž by jej někdo k něčemu nutil, případně mu bral, co jeho jest. Stát pak představuje největšího uzurpátora a agresora, jenž nařizuje lidem, jak mají a nemají žít, nemluvě o tom, že je nutí odevzdávat mu většinu toho, co vydělají; to vše se děje pod hrozbou násilím, neboť kdo neuposlechne, výpalné (vznosně zvané daně) nezaplatí a bude svůj majetek proti agresorovi bránit, skončí v lepším případě za mřížemi, v horším pak pod zemí.
 
Ty

Filozof
Planetární vláda technikyje dovršením pojetí pravdy jako ,mít vše neustále na očíc.
 
Ty

Filozof
Žijeme v době počítačů. Obecný princip počítače je však postaven především na tom, co je jeho výstupem proti nám,čím je s námischopen komunikovat -na displeji. Jsme civilizací displejů.Věda je posedlá touhou, přvést vše na obrazovku, vyměnit přirozené věci za údaj, který lze zobrazit a naprogramovat.
 
Ty

Filozof
Programátori vládnu svetu.
 
Ty

Filozof
Podnikom vládne SAP alebo iné informačné systémy.
 
Ty

Filozof
Žijeme v dobe obrazoviek. Myslíme preto (ak vôbec) skôr v obrazoch ako v pojmoch.
 
Ty

Filozof
Vládnuca trieda v pokročilej industriálnej spoločnosti, ovládla nielen vedomie ale aj podvedomie a nevedomie pracujúcej masy, preto by noví marxisti mali okrem Marxa študovať aj Freudovu teóriu.
 
Ty

Filozof
biele rodiny v Amerike majú v priemere 16-krát väčšie bohatstvo ako čierne rodiny. Je to nepochybne kvôli otroctvu, ktoré bolo veľmi čerstvé (dnes žijú ľudia, ktorí sa stretli s ľuďmi, ktorí boli kedysi otrokmi)
 
Ty

Filozof
Svet sa stal tak komplexným, že potrebujeme svetový štát (samozrejme demokratický a federatívny). Potrebujeme politickú globalizáciu a nielen anarchistickú globalizáciu ako máme dnes, ktorá funguje len cez priemysel, alebo ako cestovanie a turizmus.
 
Ty

Filozof
Európa ešte nie je jednotná. Napríklad v otázke prijímania migrantov. niektoré štáty ako Maďarsko úplne odmietlo nejakých prijať. Aj v čase koronakrízi všetky štáty sa uzavreli do seba, namiesto toho aby problém riešili spoločne.
 
Ty

Filozof
Programátori definujú logiku nového sveta, sveta technológií. Napr. programátori Facebooku, zadefinovali, aké správy budú ľudia s nejakými záujmami najviac čítať, programátori Googlu zasa aké reklamy sa im budú zobrazovať.
 
Ty

Filozof
Súčastné európske štáty sú sekularizované, t.j. nie sú vedené náboženstvom, ale filozofiou. Naboženstvo ale ešte zostáva v pozadí, hoci je ako téza prekonané.
 
Ty

Filozof
Potreba neustáleho ekonomického rastu možno tiež vyplýva z protestanskej etiky akumulácie.
 
Ty

Filozof
Nemci a taliani prehrali 2. svetovú vojnu a odvtedy sú pod vplyvom anloamerickej kultúry, čo boli víťazi vojny. A táto angloamerická kultúra sa zakladá na empirickej filozofii, filozofii zakladujúcej sa na zmysloch, ktorá hovorí : iba to je pravdivé čo vidíme, čo môžeme vnímať. Ale ducha ako je myslený v Hegelovej a Kantovej filozofii, nemôžeme vnímať. Hodnoty, ideály tiež nedokážeme vnímať. Preto ten konzumizmus.
 
Ty

Filozof
Po osvietenstve prebrala definujúcu úlohu filozofia. Rozdiely kultúr vyplývajú z rozdielu filozofií.
 
Ty

Filozof
Oslabovanie a vyprázdňovanie európskych štátov a paralelne s tým zosiľňovanie európskej centralizácie potlačuje v Európe demokraciu. Tá vyžaduje autentický démos, politický ľud, a ten, ako ukázala história, mimo národný štát nemôže existovať. Unifikačný proces preto vedie k dedemokratizácii Európy... na kontinentálnej úrovni demokracia existovať nemôže.
 
Ty

Filozof
Spoločenské zlá pochádzajú v dnešnej dobe z prílišnej ekonomizácie všetkých oblastí života, od napr. kúpalísk, ktoré boli kedysi spoločenským miestom veľmi využívaným mládežou a v dnešnej dobe sú buď tieto kúpaliská zanedbané alebo príliš drahé až po bývanie, ktoré je takisto pre mladých ľudí ťažko dostupné.
 
Ty

Filozof
Spoločenské a ekologické zlá pochádzajú v dnešnej dobe z imperatívu rastu, z úsilia produkovať stále viac rozličných produktov.
 
Ty

Filozof
Vyberie sa jedna osoba, suverén, ktorej odovzdáme časť svojich právomocí rozhodovať o tom, aké pravidlá sú potrebné na minimalizáciu konfliktov, dosiahnutie pokoja a mieru v spoločnosti. Vzdáme sa teda časti svojej slobody. Iba suverén je potom úplne slobodná osoba, ktorá má potom jediná právo rozhodovať čo je pre mier prospešné a škodlivé.
 
Ty

Filozof
Máme na výber len z dvoch možností - štát alebo chaos (vojna všetkých proti všetkým).
 
Ty

Filozof
Štát je umelé teleso, teleso vytvorené pre jednotné rozhodovanie. Rozhoduje pritom suverén, čo je buď jedna osoba alebo skupina osôb - vláda, parlament..
 
Ty

Filozof
Množstvo rozdielnych ľudí sa dá zjednotiť jednou osobou, ak sa touto osobou nechajú reprezentovať, lebo je to jednota reprezentujúceho a nie jednota reprezentovaných ktorá robí osobu jednou. Jednota sa nedá chápať nijako inak. Neexistuje jednota bez jednotného predstaviteľa.
 
Ty

Filozof
Suverén vládne pomocou teroru aby dosiahol stabilitu a mier. Čím stabilnejši je mier, tým menej sa musia všetci ostatní občania venovať politike .
 
Ty

Filozof
Feminizmus alebo objektifikácia žien : Mnohé reklamy a iné marketingové ťahy používajú ženské telo ako pútač na ich produkty, ktoré vo väčšine s danou časťou tela nemajú ani len súvis.
 
Ty

Filozof
Štát je vždy pokusom predpovedať aký výsledok dá spolupôsobenie rôznych vôlí.
 
Ty

Filozof
Európska kultúra má dva korene - kresťanské náboženstvo a grécku filozofiu.
 
Ty

Filozof
Donald Trump rovnako ako Miloš Zeman ( a tiež Babiš, Orbán a Kaczinsky) je typ politika, ktorý nedáva dôraz na program, ale na osobnosť, na negáciu, na bičovanie emocionálnych pudov a má snahu dostať sa do politiky cez emócie. Je to akýsi postfaktický politik. Jeho priaznivci nie sú prístupní faktom. To znamená, že sme vstúpili do akejsi novej éry.
 
Ty

Filozof
Pri Trumpovi nejde o program. Ide o akýsi symbol povstania proti elitám.
 
Ty

Filozof
V USA bola politická kultúra diskusií bola pred 20 rokmi na vysokej úrovni, diskutujúci so sebou dokázali slušne nesúhladiť a neosobne argumentovať. Dnes sa politická kultúra USA priblížila kultúre u nás v Česku a na Slovensku, zvýšila sa úroveň osobných útokov a sarkazmu za ktorým nič nie je. Diskusie sa menia z informatívnych na performatívne, apeluje sa na ľudí, čo majú podobný názor a urážajú sa ľudia, čo majú opačný názor. Nejdo o to presvedčiť tých druhých, ale o to vyburcovať tých svojich.
 
Ty

Filozof
Každý kto má dnes internet, môže hovoriť k verejnosti. Predtým, keď si chcel hovoriť na verejnosti, tak si sa musel postaviť na nejaké vyvýšené miesto na námestí, začať niečo vykrikovať a keď sa zhromáždilo dostatočné množstvo ľudí, tak si mal možnosť osloviť masové publikum. Alternatívou bolo dostať sa do médií (novin, rádia, telvízie) ale vždy tam bola určitá bariéra vstupu, ktorá odfiltrovala tých extrémistov. Ta bariéra zmizla. Dnes môže každý na facebooku, tweeteri. Je tu však obrovská konkurencia a jediným spôsobom ako zaujať je emocionálne vyjadrenie, burcovanie emócií, najmä negatívnych..
 
Ty

Filozof
Trump je hviezdou reality show (Celebrity apprentice-učeň celebrít), ktoré vznikli v 90-tich rokoch a ktoré ho zachránili pred zabudnutím. Trump totiž v 90 rokoch takmer zbankrotoval, ale reality show mu pomohli dostať sa na nohy a pripravili ho do novej éry schopnosťou oslovovať publikum.
 
Ty

Filozof
Donald Trump na pandémiu ochorenia COVID-19 reagoval pomaly, bagatelizoval hrozbu, ignoroval alebo odporoval mnohým odporúčaniam zdravotníckych pracovníkov a propagoval nepravdivé informácie o neoverenej liečbe a dostupnosti testovania.
 
Ty

Filozof
Donald Trump vystúpil z Parížskej dohody o globálnom otepľovaní a Iránskej jadrovej dohody.
 
Ty

Filozof
Donalda Trumpa v prezidentských voľbých v roku 2020 porazil demokrat Joe Biden, porážku však odmietol pripustiť.[1] Výsledky volieb sa pokúsil zvrátiť nepravdivými tvrdeniami o volebných podvodoch, tlakom na vládnych úradníkov, hromadením desiatok neúspešných právnych sporov a marením prezidentského prechodu. Počas sčítania volebných hlasov 6. januára 2021 Trump vyzval svojich stúpencov, aby pochodovali na Kapitol
 
Ty

Filozof
Máme krízu elít, ktorá sa prejavila najmä v hospodárskej a finančnej kríze 2008 a 2009. kedy americká vláda musela zachraňovať banky a manažéri týchto bánk si ani neodpustili vyplácanie odmien, kt. sa pohybujú v miliónoch. To vyvoláva naštvanosť proti elitám a náklonnosť k politikom, ktorý sú proti systémový a proti elitám.
 
Ty

Filozof
Začínajú sa miesiť rasy náboženstvá a kultúry.. V Kalifornii a Texase už belosi netvoria viac než 50 percent obyvateľstva. V celých USA sa to môže stať okolo 2040.
 
Ty

Filozof
Generácia otcov zakladateľov spojených štátov amerických bola generácia otrokárov.
 
Ty

Filozof
Trump veľkú časť svojho úspechu postavil na tom, že kritizuje politickú korektnosť, kedy sa bojíme až úskostne čokoľvek povedať aby si to niekto nevysvetlil ako urážku, ako rasizmus a sexizmus, čo je až nezdravé. Svet myslenia elít sa vzdialil bežnému človeku.
 
Ty

Filozof
Vzniká globálna kozmopolitná kultúra, ktorá existuje najmä vo veľkých mestách, kde sú si ľudia (celosvetovo) stále viac podobní svojím životným štýlom, pozerajú podobné filmy, čítajú podobné knihy, majú rovnaké reštaurácie (všetky mestá majú čínske, vietnamské, talianske, americké fastfoody..) . Tieto veľké mestá sa ale vzdiaľujú zbytku krajiny. Človek, ktorý žije v Prahe má viac spoločné s človekom, ktorý žije v Londýne, než s človekom, ktorý žije v Hluboké nad Vltavou.
 
Ty

Filozof
Velkomestá na východnom pobreží v USA sú demokratické a menšie mestá na západe sú republikánske a volia Trumpa. Rovnako Bratislava je liberálna a volí pravicu a východ je ľavicový alebo pravicový. Tieto dve skupiny ľudí si čoraz menej rozumejú.
 
Ty

Filozof
Žijeme zatiaľ v celkom fungujúcej spoločnosti, a preto sa skutočne šikovní ľudia venujú niečomu inému ako politike. Až keď sa spoločnosť dostane do skutočnej krízy, schopní ľudia sa chopia kormidla, ako tomu bolo v 50-tich rokoch 20 storočia . Zatiaľ nám skôr vládnu populisti .
 
Ty

Filozof
Východná civilizácia je založená na kolektívnosti a autorite osoby.
 
Ty

Filozof
Západná civilizácia je postavená na dôstojnosti jednotlivca, a platnosti abstraktných pravidiel, teda platnosti práva.
 
Ty

Filozof
Jeden z nedostatkov nás Slovanov spočíva v tom, že vieme myslieť na jednotlivca, na rodinu, ale nie na spoločnosť. Nemyslíme na spoločné dobro a v tom sa líšime od západu
 
Ty

Filozof
Všetky štáty a vlády, ktorým sa ľudia podriaďovali a podriaďujú, sú buď kráľovstva alebo republiky. Kráľovstva sú buď dedičné, kde určitý rod vládne dlhú dobu, alebo novozískané. Niektoré sú nové celé, alebo bývajú pripojené ku kráľovstvám dedičným....niektoré sú už navyknuté žiť pod iným pánom, alebo sú navyknuté na slobodu. Získavajú sa buď pomocou vlastného alebo najatého vojska, šťastenou alebo vynaliezavosťou.
 
Ty

Filozof
Panoptická schéma (kde všetci sú videní) je určená k tomu, aby sa rozširovala v celej spoločnosti, aby fungovala všeobecne.
 
Ty

Filozof
Panoptická schéma (kde všetci sú videní) slúži na nápravu väzňov, ale tiež na vyučovanie žiakov, stráženie duševne chorých, dohľad nad pracovníkmi a zamestnávanie zaháľačov..
 
Ty

Filozof
Príklady panoptickej schémy dnes: Kamerové systémy, rozoznávanie tvárí, lokalizácia a prideľovanie bodov v Číne, kamery na uniformách policajtov, usporiadanie lavíc v triede, presklené prvé poschodie vo fabrikách....
 
Ty

Filozof
Diskurz je celok nanútených, alebo nanucovaných významov, ktoré sa tiahnu spoločenskými pomermi.
 
Ty

Filozof
Veta, ktorá sa často hovorí deťom "Správajte sa rozumne!" je motto celej našej modernej spoločnosti.
 
Ty

Filozof
Sudcov normality možno stretnúť všade. Žijeme v spoločnosti sudcov-lekárov, sudcov-pedagógov, sudcov-sociálnych pracovníkov. Im podriaďuje každý svoj spôsob správania.
 
Ty

Filozof
Tak si treba predstaviť trestaneckú spoločnosť - tisícky malých výchovných predstavení.
 
Ty

Filozof
Sme zavretí v súkolesí panoptického súkolesia, ktorý my sami udržiavame v pohybe - každý jedno svoje ozubené koliesko.
 
Ty

Filozof
Všadeprítomný trestajúci systém, ktorý všetky okamihy zachytáva a kontroluje.. pôsobí normatívne, normalizujúco, normalizačne.
 
Ty

Filozof
V globálnom dianí zostávajú štáty aj naďalej primárnymi činiteľmi, avšak zároveň strácajú časť suverenity, funkcií i moci. Právo posudzovať, čo bude ten či onen štát podnikať na svojom území, si v dnešnom svete prisvojujú medzinárodné inštitúcie.
 
Ty

Filozof
Modernizácia u nezápadných spoločností vedie k zvýšenej ekonomickej, vojenskej a politickej sile nezápadných spoločností a zároveň ku odcudzeniu a kríze identity u jednotlivca. To vedie potom ku kultúrnemu a náboženskému obrodeniu nezápadnej spoločnosti. (a preto nevznikne jedna globálna civilizácia)
 
Ty

Filozof
S úpadkom západnej moci zároveň klesá schopnosť Západu vnútť iným civilizáciam západné poňatie ľudských práv, liberalizmu a demokracie a podobne klesá aj príťažlivosť týchto hodnôt pre nezápadné civilizácie. (ad demokracia, liberalizmus)
 
Ty

Filozof
Trump bol a stále je krutý politik. Krutosť je jedna z jeho kariet. Je krutý v tom ako zaobchádza s ľudmi vo svojom okolí, je krutý v tom ako používa twitter, na obranu voči kritike, ako útočí na slabé miesta svojich oponentov... Ale Trump nie je pokrytec, a to bol jedna z jeho najväčších výziev ako demokratického politika,... Trump bol sebou samým... krutý skrz naskrz znamená byť úprimný. Hoci bol občas klamárom, bol úprimným klamárom, ktorý sa nesnažil to zakrývať. Dokonale využil nechuť občanov tolerovať pokrytectvo ostatných politikov a tak sa stal prezidentom.
 
Ty

Filozof
USA bolo založené na pokryteckej ústave. Ale inštitucionálne pokrytectvo má občas zmysel ako ideál ku ktorému môže spoločnosť smerovať.
 
Ty


Vaše komentáre zasielajte na efilozof@centrum.sk