Prečo niečo robíme? Čo zapríčinilo, že to robíme?


Prečo niečo robíme? Čo zapríčinilo, že to robíme?

(Vybert tvoju odpoveď)

Filozof
Guľaté atómy, ktoré sa hýbu, pretože pre svoju prirodzenosť nikdy nemôžu byť v pokoji, strhujú a uvádzajú do pohybu celé telo.
 
Ty

Filozof
Pokiaľ myseľ môže, usiluje sa predstavovať si to, čo zväčšuje alebo podporuje schopnosť tela konať.
 
Ty

Filozof
O veci, ktorú nenávidíme, sa usilujeme tvrdiť všetko to, o čom si predstavujeme, že jej pôsobí smútok, a naopak popierať to, o čom si predstavujeme, že jej pôsobí radosť.
 
Ty

Filozof
Kto niekoho nenávidí, bude sa usilovať, aby mu spôsobil zlo, ak sa nebojí, že jemu samému z toho vznikne väčšie zlo; a naopak, kto niekoho miluje, bude sa usilovať robiť mu dobro podľa toho istého zákona.
 
Ty

Filozof
Sláva je radosť sprevádzaná ideou nejakého nášho činu, o ktorom si predstavujeme, že ho iní chvália.
 
Ty

Filozof
Súperivosť je túžba po niečom, ktorá v nás vzniká preto, lebo si predstavujeme, že iní túžia po tom istom.
 
Ty

Filozof
Sex je najvyssim a poslednym cielom zvierat i prirodzenych ludi.
 
Ty

Filozof
Cieľ všetkého ľúbostného života,...., je dôležitejší ako všetky ostatné ciele ľudského života, a preto je hoden všetkej vážnosti ktorou sa mu venujeme. To o čom sa tu rozhoduje, nie je totiž nič menšie ako zloženie nasledujúcej generácie.
 
Ty

Filozof
Samozřejmě přitom hrají roli pocity moci a uznání, jež jsou garantovány už pouhým faktem vlastnictví
 
Ty

Filozof
Ostáva ešte vysvetliť dôležité evolučne psychologické hľadisko tejto symbiózy, teda zodpovedanie otázky, akú odmenu dostáva sapient za ochotu symbiovať s K-mémplexom. Jedinec, ktorý je sociálne deviantný iba zriedkavo postráda kognitívne moduly napríklad sociálnej hierarchizácie. Aj on potrebuje mať pocit, že nie je na najnižšom stupienku spoločenskej hierarchie. Nie je preto náhodné, že súčasťou všetkých mémplexov s K-reprodukčnou stratégiou je mém spoločenskej výlučnosti. Všetci filozofi, teológovia a podobne sa cítia byť nadradení nad ostatnou societou, považujúm ju za hlúpu, menejcennú a podobne, aj keď to z taktických príčin explicitne nehovoria, ale replikujú mémy, ako: „ľudia sú ohlupovaní médiami“, „ľudia nemajú rovnaký prístup ku kultúre“, „škola (rodina) nesprávne vychováva“, atď, teda, že oni sú tí neohlúpení, správne vychovaní a majú dostatočný prístup ku kultúre. Zvyšovaním vlastného sociálneho statusu zvyšujú aj svoj reprodukčný úspech, čo je v zájme ich génov (pravda ak súčasťou replikovaného mémplexu nie je mém celibátu).
 
Ty

Filozof
Po niekoľkominútovom surfovaní na facebooku sa cítime lepšie, akoby nám to niečo dalo. Fungujú tu dopamínové slučky v našom mozgu.
 
Ty

Filozof
Žiarivá sattva -
dokáže svojim jasným svetlom,
zjaviť átman
Napriek tomu ťa priväzuje
k hľadaniu šťastia
a túžbe po poznaní.
 
Ty

Filozof
Vášnivý radžas -
v tebe vyvolá túžbu,
po radostiach a vlastníctve
radžas ťa pripúta
túžbou po činnosti.
 
Ty

Filozof
Nevedomý tamas -
omámi všetkých ľudí.
Tamas ťa zviaže
pútami zmätenia
ľahostajnosti a tuposti.
 
Ty

Filozof
Ľudia konajú na základe dôvodov, i keď môžu celý život prežiť tak, že iba reagujú na nejaké príčiny, ktoré ich nútia niečo spraviť.
 
Ty

Filozof
Prirodzený výber urobil kalkuláciu nákladov a ziskov pre mužov, a vyšlo mu, že také správanie sa mužov, ktoré vedie ku starostlivosti o mláďatá má v konečnom dôsledku viac potomkov, ako také správanie sa, ktoré ponecháva mláďatá iba na ženy.
 
Ty

Filozof
Trvanie (durré) znamená že minulosť sa zachováva, že nič z nej sa nestráca. Nepochybne, keď uvažujeme, uvažujeme iba s malou časťou našej minulosti; ale je to celá naša minulosť .na základe ktorej si želáme, chceme a konáme.
 
Ty

Filozof
Pud je nutkaním, vlastným živému organizmu, znovu nastoliť bývalý stav, ktorého sa musel tento organizmus vzdať pod vplyvom vonkajších rušivých síl, istý druh organickej elasticity, alebo, ak chceme, prejav zotrvačnosti v organickom živote.
 
Ty


Vaše komentáre zasielajte na efilozof@centrum.sk