Čo je to slasť?


Čo je to slasť?

(Vybert tvoju odpoveď)

Filozof
NEUROCHEMIKA ŠŤASTIA:
1. Endokanabinoidy: Molekuly blaženosťi Endokanabinoidy sú kanabis vlastnej výroby, ktorý pracuje na receptoroch CB-1 a CB-2 kanabinoidného systému. Anandamid (zo sanskrtu Ananda- čo znamená Blaženosť) je najznámejším endokanabinoidom. Je zaujímavé, že z rastliny konope bolo izolovaných najmenej 85 rôznych kanabinoidov.

2. Dopamín: Molekula odmeňovania Dopamín je zodpovedná za správanie založené na odmene a hľadania potešenia. Každý typ správania sa pri hľadaní odmeny, ktoré bolo študované, zvyšuje úroveň prenosu dopamínu v mozgu. Ak chcete získať dávku dopamínu, stanovte si cieľ a dosiahnite ho. Mnoho návykových drog, ako napríklad kokaín a metamfetamín, pôsobí priamo na dopamínový systém.

3. Oxytocín: Vzťahová molekula Oxytocín je hormón priamo spojený s ľudským putom a zvyšuje dôveru a lojalitu. V niektorých štúdiách boli vysoké hladiny oxytocínu v korelácii s romantickým vzťahom. Niektoré štúdie uvádzajú, že ak je pár dlhší čas oddelený, nedostatok fyzického kontaktu znižuje oxytocín a vyvoláva pocit túžby znova sa spojiť s touto osobou.

4.Endorfín: molekula zabíjajúca bolesť. Názov Endorfín v preklade znamená morfín vyrobený vo vnútri (tela). Endorfíny svojou chemickou štruktúrou pripomínajú opiáty a majú analgetické vlastnosti. Endorfíny sú produkované hypofýzou a hypotalamom pri namáhavých fyzických námahách, pohlavnom styku a orgazme. Urobte z týchto aktivít súčasť svojho bežného života, aby endorfíny pumpovali. Endorfíny sa už nespájajú natoľko s "bežeckou špičkou" ako endokanabinoidy, ale sú spojené s aspektom bezbolestného aeróbneho cvičenia a sú produkované vo väčších množstvách počas anaeróbneho kardio a silového tréningu s vysokou intenzitou.

5. GABA: Molekula proti úzkosti GABA je inhibičná molekula, ktorá spomaľuje spaľovanie neurónov a vytvára pocit pokoja. GABA môžete prirodzene zvýšiť cvičením jogy, meditácie alebo relaxačnej reakcie. Benzodiazepíny (ako Valium a Xanax) sú sedatíva, ktoré pôsobia ako lieky proti úzkosti zvýšením GABA. Tieto lieky majú mnoho vedľajších účinkov a rizík závislosti, ale stále sú široko predpisované.

6. Serotonín: Molekula dôvery Serotonín hrá v našom tele toľko rôznych rolí, že je veľmi ťažké ho nejako nazvať. Kvôli praktickej aplikácii to nazývam Molekula (seba)dôvery. Spojenie medzi vyšším serotonínom a nižšou citlivosťou voči odmietnutiu v konečnom dôsledku umožňuje ľuďom dostať sa do situácií, ktoré posilnia sebavedomie, zvýšia pocit spôsobilosti a vytvoria pocit spolupatričnosti. Na zvýšenie serotonínu si pravidelne dávajte výzvy a robte veci, ktoré posilňujú pocit cieľa, zmyslu a úspechu. Byť schopný si povedať, že "som to dokázal!" vytvorí slučku spätnej väzby, ktorá posilní správanie, ktoré zvyšuje sebavedomie, zníži vašu neistotu a vytvorí vzostupnú špirálu stále väčšieho množstva serotonínu.

7. Adrenalín: Energetická molekula Adrenalín, technicky známy ako epinefrín, hrá veľkú úlohu v mechanizme boja alebo úteku. Uvoľňovanie epinefrínu je vzrušujúce a spôsobuje nárast energie. Adrenalín spôsobuje zvýšenie srdcovej frekvencie, krvného tlaku a funguje tak, že spôsobuje zúženie menej dôležitých ciev a zvýšenie prietoku krvi do väčších svalov. Návalom adrenalínu sa cítite veľmi živí. Môže to byť liek na nudu, malátnosť a stagnáciu. Riziko a strašidelné veci, ktoré vás nútia vystúpiť zo zóny pohodlia, sú kľúčové pre maximalizáciu vášho ľudského potenciálu. Ľudia však často konajú nerozvážne, aby si dopriali adrenalín.
 
Ty

Filozof
Zložitosť moderného života zväčšila množstvo výnimiek tomuto pravidlu, ale spravidla slasť indikuje biologicky užitočné a bolesť biologicky nebezpečné činnosti.
 
Ty

Filozof
V túžbe po sexe sa sčasti skrýva túžba po jedle, napr. v mužskej žiadostivosti po ženských prsníkoch.
 
Ty

Filozof
Vôňa ženy pozostáva z veľkej časti z arómy kyseliny mliečnej.
 
Ty

Filozof
Aky je rozdiel medzi pozitkom z piva a pozitkom zo sexu? Pri sexe niekedy staci i len pozerat.
 
Ty

Filozof
Aký je rozdiel medzi pôžitkom z piva a požitkom zo sexu? Pri sexe niekedy stačí i len pozerať. Chémia tu funguje, i keď sa telo človeka nedostane do kontaktu so žiadnou chemickou látkou.
 
Ty

Filozof
Slasť je krátka, šťastie je dlhotrvajúce,
 
Ty

Filozof
Živočíšne blaho sa nezväčšuje pri zvýšenej snahe o udržanie a zväčšenie svojich pôžitkov : takáto snaha vedie skôr k zmäkčilosti, presýtenosti, nude, apatii, starosti, strachu, podozrievavosti, zlobe, nenávisti, chorobe, rozumovému úpadku.
 
Ty

Filozof
Ľuské telo vníma tlak, bolesť, teplo resp. chlad pomocou receptorov, bielkovín, ktoré vygenerujú el. potenciál, ktorý sa ďalej šíri nervami až do mozgu. Objatie vnímame preto tak pozitívne, lebo máme tieto receptory na začiatku spustia celú kaskádu pocitov.
 
Ty

Filozof
..priebeh duševných procesov je regulovaný automaticky cez princíp slasti , to znamená, že veríme, že je vždy je stimulovaný nepríjemným napätím a následne a naberie taký smer, že jeho konečným výsledom je zníženie tohto napätia, teda s vyhnutie sa nepríjemnému alebo generácia príjemného spolu súvisia.
 
Ty

Filozof
Stres zodpovedá zvýšeniu napätia, slasť poklesu množstva napätia.
 
Ty

Filozof
Princíp slasti je odvodený od princípu konštantnosti... ako osobitný prípad podlieha Fechnerovmu princípu tendencie k stabilite, s ktorým spájal vnemy slasti a bolesti.
 
Ty

Filozof
..každý psychofyzický pohyb, prekračujúci prah vedomia, je do istej miery poznačený slasťou, keď sa za určitou hranicou blíži k plnej stabilite, a do istej miery poznačený strasťou, keď sa za určitou hranicou od nej odchyľuje,a teda medzi oboma vyznačenými hranicami jestvuje ako kvalitatívny prah slasti a strasti určitá šírka indiferentnosti vnímania...
 
Ty

Filozof
Vtip, ktorý človek počuje po druhý raz, zostane takmer bez účinku, druhý raz videné divadelné predstavenie nevyvolá dojem, ktorý zanechalo po prvom raze; áno, dospelý sa ťažko prinúti k tomu, aby si knihu, ktorá sa mu veľmi páčila, zakrátko ešte raz prečítal. Podmienkou pôžitku bude vždy novota.
 
Ty

Filozof
..pudy života majú oveľa viac dočinenia s naším vnútorným vnímaním, kedže vystupujú ako rušitelia pokoja, ustavične so sebou prinášajú napätiam ktorých likvidácia sa pociťuje ako slasť, zatiaľčo pudy smrti akoby vykonávali svoju prácu nenápadne. Zdá sa akoby bol princíp slasti priam v službách pudov smrti.
 
Ty


Vaše komentáre zasielajte na efilozof@centrum.sk