racionalizmus

Iné zobrazenie filozofických škôl


racionalizmus

predchádzajúca škola      nasledujúca škola
Za racionalizmus možno považovať každú doktrínu, ktorá z metafyzického hľadiska vyhlasuje, že nič neexistuje bez dôvodu a teda že nič nie je nepochopiteľné rozumom. Racionalista - zmyslovy stupen poznania zavrhuje ako klamny/Lesko by namietal - Racionalisti uznávajú aj zmyslové poznanie, ale niektore javy, ako napr. lom svetla su z pozicie zmyslov nevysvetliteľné. Mysli, ze len myslenim mozno nachadzat pravdu. Skutocnost je podla neho racionalne usporiadana /filit


Povedali o nej

Francis Bacon : Dve základné tendencie filozoficko-vedeckého bádania - empirici, ako mravce všetko znášajú a užívajú - dogmatici, ako pavúky pradú sieť zo seba. - stredná cesta, ako včela, ktorá premieňa látku z kvetov na včelí med a plásty. (ad empirizmus, racionalizmus)

William James : V spoločenských zvykoch nachádzame formalistov a ľudí nenútených. V politike autoritárov a anarchistov...Tieto kontrasty sú veľmi známe. No a vo filozofii existuje veľmi podobný kontrast, ktorý je vyjadrený dvojicou termínov "racionalista" a "empirik", pričom "empirik" znamená ctiteľ faktov vo všetkých rôznych podobách a "racionalista" znamená ctitel abstraktných a večných princípov. (ad racionalizmus, empirizmus)

Niekto : V 17. storočí dominovala vo filozofii matematika, ktorá dala svetu filozofov ako boli Rene Descartes, Benedictus de Spinoza, Gottfried Wilhelm Leibniz, Blaise Pascal. (ad racionalizmus)


Vaše komentáre zasielajte na efilozof@centrum.sk