Názov:

21 Lessons for the 21st Century

Author:

Yuval Noah Harari

Popis: 21 lekcií pre 21 storočie. Čo z nás spravia biotechnológie, umelá inteligencia. Ako sa na to pripraviť, čo by sa mali učiť naše deti, aby uspeli v 21. storočí.

Obálka:

Úryvky z knihy:

(K téme : Sme slobodní? )
Necítime to, že v našej hlave milióny neutrónov počítajú pravdepodobnosti prežitia a reprodukcie, a tak sa mylne domnievame, že náš strach z hadov, náš výber sexuálneho partnera, alebo naše názory o Európskej únii sú výsledkom nejakej mysterióznej slobodnej vôle. s.47

(K téme : Čo je omyl/Ako sa môžme mýliť? )
Veľa ľudí robí strašné chyby v najdôležitejších rozhodnutia svojho života. Viac ako algoritmy počítačov totiž ľudia trpia : nedostatočným množstvom dát (potrebných k rozhodnutiu), chybným naprogramovaní (či už genetickým alebo kultúrnym), zmätenými definíciami a chaosom, ktorým sa život vyznačuje.

(K téme : Čo bude existovať? )
Rozhodovanie v budúcnosti nenecháme na pocity, ale ho plne prenecháme počítačovým algoritmom - Googlu prenecháme vyhľadávanie informácií, Navigáciam orientáciu v priestore, výber partnera na Badoo, výber filmu na Netflix.

(K téme : Čo je sloboda? )
Vedci poznajú dva druhy procesov : deterministické a náhodné. Náhodné však neznamená slobodné. Ak reakcie robota budú závislé od náhodného rozpadu jadra uránu, potom to bude síce robot náhodný, nepredikovateľný , neznamená to však , že je to robot slobodný.

(K téme : Čo je to Boh? )
Keď ľudia hovoria o bohu, hovoria o ňom v dvoch významoch. Prvý je boh, ktorý je za všetkým úžasným mysterióznym , čo nevieme vysvetliť, ako je veľký tresk a vedomie človeka. Hlavná charakteristika tohto boha je, že ho vůbec nepoznáme. Potom je tu druhý boh, ktorého preferencie poznáme veľmi dobre, vieme presne ako chce aby sa ženy obliekali, čo chce a nechce aby sme jedli, ktorý nemá rád homosexuálov. Keď niekto hovorí o bohu, často začne hovoriť o bohu mysterióznom, keď ho chce dokázať, a potom prepne na boha veľmi konkrétneho, aby mohol niekoho odsúdiť. Medzi týmito dvoma bohmi však nie je žiadne spojenie.

(K téme : Aký je vzťah vedy a náboženstva? )
Spriritualita je o otázkach a hlbokom osobnom hľadaní, náboženstvo je o odpovediach, o tom, že príde niekto a povie ti, toto je odpoveď, musíš tomu veriť, lebo inak zhoríš v pekle.

(K téme : Čo existuje? )
Dobrým kritériom na rozlíšenie či niečo skutočne existuje, alebo je to len fikcia je utrpenie. Môže daná entita trpieť? Ak nie, tak neexistuje, je to len fikcia - ako napr. štáty, korporácie, peniaze...

(K téme : Čo existuje? )
Veľa ľudí prepadá omylu, ohľadom reality fiktívnych vecí, ktoré boli vymyslené pre reálneho človeka. Napr. štát nie je vec, ktorej mám slúžiť, lebo je reálnejší ako ja, ale naopak, je to fiktívna vec, ktorá je vymyslená na to, aby slúžila mne ako človeku.

(K téme : Čo robiť? )
Poznávať samého seba - niektorí ľudia to robia na psychoterapii, niektorí meditujú, niektorí sa poznávajú cez umenie, niektorí cez šport - napr idú na mesačnú túru.



Vaše komentáre zasielajte na efilozof@centrum.sk